Facebook
19 września 2020 21:20
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Uzdrowiska
Redaktor: Administrator    14.05.2009. Drukuj Powiadom Znajomego
Wapienne

Powierzchnia i opis bazy turystycznej:

Ośrodek zajmuje powierzchnię 17 ha terenu przyległego do dużego kompleksu leśnego. Dysponuje zróżnicowaną bazą noclegową w budynkach stałych i domkach kempingowych oraz szerokie zaplecze bazy żywieniowej i towarzyszącej.

 

Baza noclegowa:

domki kempingowe "góralskie"

- 4 i 5 osobowe - łącznie 75 miejsc; wyposażenie: parter, przedpokój, pełny węzeł sanitarny, pomie-szczenie gospodarcze, pokój dzienny (radio, czajnik), poddasze, pomieszczenie sypialne,

w budynkach stałych:

- łącznie 60 miejsc w pokojach 1, 2, 3 osobowych, pełny węzeł sanitarny; 2 apartamenty wyposażone w wanny do masażu wodnego,

domki kempingowe "zwykłe":

- 4 osobowe, bez węzła sanitarnego (zbiorowe umywalnie i toalety), pole namiotowe - ok.100 miejsc.

 

Baza żywieniowa stołówka:

250 miejsc gastronomicznych, kawiarnia na ok. 50 miejsc gastronomicznych, bufet gastronomiczny w kompleksie basenowym, czynny sezonowo.

 

Baza towarzysząca:

Kompleks basenowy na wolnym powietrzu z podgrzewaną wodą (basen główny 25x15 o głęb.1,4 - 3,5 m., brodzik 10x15m. o głęb. 0,8-1,2 m.) obsługa wykwalifiko-wanego ratownika; zespół boisk sportowo-rekreacyjnych: p .nożna, p. ręczna, koszykówka, siatkówka, kometka, kort tenisowy; wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego i gier stolikowych, w pobliżu możliwość korzystania z jazd konnych i wyciągów narciarskich, krytego basenu, projekcje video, bilard, gry telewizyjne.

 

Zaplecze lecznicze, profil leczniczy

Uzdrowisko posiada własne złoża wód mineralnych siarkowo-wodorowych (źródła Kamila, Marta i Zu-zanna) oraz odwiert wód mineralnych.

Profil leczniczy:

podstawowy - reumatyczno-gośćcowy,

uzupełniający - układ oddechowy, skórny.

Zakres oferowanych zabiegów leczniczych fizykalnych:

- kąpiele mineralne siarkowe,
- okłady borowinowe,
- uzupełniające masaż klasyczny,
- masaż podwodny,
- kąpiele perełkowe,
- ozonowe w wannach z hydroma-sażem w wannie 5 osobowej.

 

Inne atrakcje turystyczno - krajoznawcze

Korzystne położenie śródgórskie na granicy Magurskiego Parku Narodowego, dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty; liczne zabytki łemkowskiej kultury cerkiewnej i cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, pamiątki związane z historią kopalnictwa ropy naftowej, dogodny punkt do organizacji wycieczek autokarowych i pieszych, wiele innych.

Zobacz także:

www.wapienne.pl

 
 
Wysowa Zdrój
 
Uzdrowisko Wysowa-Zdrój leży w śródgórskiej dolinie rzeki Ropy na wysokości około 550 m n.p.m. Otaczają go zalesione wzniesienia Gór Hańczowskich należące do Beskidu Niskiego.
W 1359 roku obszar ten otrzymał od Kazimierza Wielkiego Jan Gładysz. Na początku XV stulecia istniała już osada rozbudowująca się szybko dzięki położeniu na handlowym szlaku, wiodącym przez Karpaty. W Wysowej znajdowały się składy wina węgierskiego przywożonego przez kupców greckich i ormiańskich. Aż do 1848 roku istniał tu jeden z wielu punktów celnych. Rodzina Gładyszów władała Wysową do końca XVI wieku. Potem właścicielem był A. Brzeziński, następnie Zborowscy i Tarłowie do 1760 roku. Kolejnym właścicielem był Maciej Lanckoroński.
W 1808 roku wybudowano w Wysowej pierwsze łazienki do kąpania się w wodach mineralnych. Powstał też dom mieszkalny dla kuracjuszy.
 
Wysowa słynie z wielu źródeł wartościowych wód mineralnych. W większości są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe o zróżnicowanej zawartości substancji stałych. Są w Wysowej także szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienne oraz wodorowęglanowo-sodowo-wapienne. Wody mineralne Wysowej, uznane w 1963 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej jako wody lecznicze, wydobywają się na powierzchnię w formie źródeł lub udostępniane są przy pomocy studni wierconych.
Najbardziej znane źródła to:
- Henryk - woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie
- Franciszek -  zalecany jest w chorobie wrzodowej i przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dyskinezie dróg żółciowych, zaburzeniach perystaltyki przewodu pokarmowego (zaparcia), uzupełnia niedobór jodu w organiźmie
- Józef I - zalecany w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej i innych chorobach urologicznych
- W-24 - butelkowana woda z tego ujęcia występuje pod nazwą "Wysowianka", która między innymi orzeźwia, gasi pragnienie, ułatwia trawienie i pobudza apetyt. "Wysowianka" reguluje przemianę materii, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, wykazuje lecznicze właściwości w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także chorobach metabolicznych takich jak: dna moczanowa  i cukrzyca. W naturalny sposób uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu.
 
W Wysowej Zdroju leczy się choroby: układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, otyłość i inne zespoły z przekarmiania, a także następstwa hiperalimentacji i nefropatię cukrzycową.
 
Do podstawowych zabiegów przyrodoleczniczych należą: kuracja pitna wodami leczniczymi, kąpiele mineralne, okłady borowinowe, inhalacje, masaże suche i podwodne, natryski wodolecznicze.
W 2006 roku wybudowano pijalnię wód mineralnych. Poprzednia spłonęła w 1963 roku. W pijalni korzysta się odpłatnie z wód ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Z wód mineralnych można także korzystać bezpłatnie w ujęciach znajdujących się na terenie parku zdrojowego, są to: Józef I, Bronisław, Aleksandra. Trzy ujęcia posiadają stylowe zadaszenia: Franciszek, Henryk, Józef I.
 
Walory Wysowej Zdroju podnoszą duże zespoły zieleni oraz oddalenie od ruchliwych tras komunikacyjnych i brak przemysłu w najbliższej okolicy, ciekawe tereny spacerowe i wyznaczone trasy turystyczne. Jest to miejscowość dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, kontakt z przyrodą i piękny krajobraz.
Pobyt w Wysowej jest również okazją do poznania unikatowej roślinności i bogactwa świata zwierzęcego. W pobliskich lasach bytują: nadobnica alpejska, czarny bocian, bóbr, wydra, pojawia się także niedźwiedź, wilk i ryś. Można tu zbierać zioła i grzyby.
 
Zobacz także:
 
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl