Facebook
23 listopada 2020 22:36
Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Uzdrowiska Wysowa i Wapienne
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.02.2014. Drukuj Powiadom Znajomego

Właściwości lecznicze karpackich źródeł znane były od dawien dawna. W wody mineralne obfituje również ziemia gorlicka. Jak podają źródła historyczne, wykorzystywano je już w XVII wieku, jednak prawdziwe ich „odkrycie” i rozwój lecznictwa uzdrowiskowego nastąpił w wieku XIX, kiedy Wapienne, a szczególnie Wysowa znane były nawet poza Galicją.

Wysowa Zdrój

Historia Wysowej sięga XV wieku. Na przestrzeni dziejów miejscowość należała do znamienitych rodów – Gładyszów, Zborowskich, Tarłów, Lanckorońskich. To właśnie Maciej Lanckoroński – jak pisze Ewaryst Kuropatnicki – kąpieli w wodach mineralnych używa i swą czerstwość zdrowia im przypisuje. Od początku XIX wieku w Wysowej zaczyna powoli powstawać skromna infrastruktura nastawiona na przyjmowanie kuracjuszy, w 1828 roku przebywało ich tu 150. Rozbudowę hamowały jednak spory własnościowe, które zakończyły się dopiero w 1858 roku.
Szybszy rozwój Wysowej nastąpił w II połowie XIX wieku, na co wpływ miały (oprócz uregulowania spraw własnościowych oraz doprowadzenia kolei do Grybowa) badania tutejszych wód i ukazanie ich leczniczych właściwości. W miejscowości były dwa hotele oraz kilka willi. Zakład zdrojowy istniał tu już w latach 70. XIX wieku, szczyt rozwoju osiągnął ok. 1890 roku, kiedy Wysową odwiedzało 2000 kuracjuszy rocznie. W dwudziestoleciu międzywojennym uzdrowisko odbudowywało się po zniszczeniach wojennych – wzniesiono łazienki, Pijalnię Wód Mineralnych, na większą skalę butelkowano wody mineralne z kilku źródeł.
Dzisiejsza Wysowa-Zdrój to zadbane i pięknie położone uzdrowisko słynące w całym kraju z wody „Wysowianka”. Ulubionym miejscem spacerów kuracjuszy i wczasowiczów jest pięknie utrzymany Park Zdrojowy, w którym znajduje się amfiteatr, a przede wszystkim zrekonstruowana w 2005 roku stylowa Pijalnia Wód Mineralnych. Miejscowość dysponuje bazą noclegową w kwaterach prywatnych, pensjonatach, domach wczasowych.
Rozbudowaną infrastrukturą wczasowo-leczniczą szczyci się „Uzdrowisko Wysowa” S.A. dysponujące m.in. Sanatorium Uzdrowiskowym „Biawena” oraz Szpitalem Uzdrowiskowym „Beskid”. Obiekty posiadają doskonałe zaplecze hotelowe, gastronomiczne oraz wypoczynkowo-rekreacyjne. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu cukrzycy, układu pokarmowego, oddechowego, mięśniowego, kostno-stawowego. Do dyspozycji kuracjuszy pozostaje Zakład Przyrodoleczniczy oraz grota solna. Ponadto uzdrowisko jest producentem wody mineralnej „Wysowianka”, wód smakowych, a także wód leczniczych „Józef”, „Henryk” i „Franciszek”.

Wapienne

Historia lecznictwa uzdrowiskowego w Wapiennem – małej miejscowości położonej koło Sękowej – ma bardzo stare tradycje. Jak podają ustne relacje, mieli się tu już leczyć żołnierze napoleońscy w latach 1810-1812. W 1848 roku funkcjonowały tu łazienki zdrojowe z 50 wannami, parkiem i ogrodem. Kuracjusze mieli do dyspozycji 3 wille oraz pokoje gościnne w letniej rezydencji właścicieli Wapiennego – Siemińskich. W późniejszym czasie zabudowa była kilkakrotnie niszczona (m.in. przez pożary i I wojnę światową) i odbudowywana. W okresie międzywojennym Wapienne było małym uzdrowiskiem o znaczeniu głównie lokalnym – i co ciekawe –świadczącym usługi głównie dla klas średnich (kupcy, rzemieślnicy) oraz rolników. W 1986 roku Wapienne doczekało się oficjalnego statusu uzdrowiska.
Dzisiejsze lecznictwo uzdrowiska opiera się na źródłach wód siarczkowo-siarkowodorowych oraz borowinie. Leczy się tu głównie objawy reumatyczno-urazowe, schorzenia układu oddechowego i krążenia, a także choroby skóry i problemy z przemianą materii. Kuracjusze korzystają m.in. z fizykoterapii, kąpieli mineralnych, hydromasaży i okładów borowinowych. Do dyspozycji gości są budynki hotelowe, domki góralskie z pełnym węzłem sanitarnym, dwa odkryte baseny, korty tenisowe, boiska sportowo-rekreacyjne, sala gimnastyczna z siłownią, jacuzzi.

1.
tn_uzdrowisko wapienne autor wojciech kurcab pw061392.jpg
2.
tn_wysowa 001.jpg
3.
tn_wysowa 005.jpg
4.
tn_wysowa 055.jpg
5.
tn_wysowa 061.jpg
6.
tn_wysowa 069.jpg
7.
wapienne.jpg
8.
wysowa.jpg
9.
wysowa1.jpg
10.
wysowa2.jpg
11.
wysowa3.jpg
 

 
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl