Facebook
19 września 2020 21:17
Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Moszczenica
Redaktor: Administrator    14.05.2009. Drukuj Powiadom Znajomego

Położenie

Gmina Moszczenica położona jest na Pogórzu Ciężkowickim w malowniczej dolinie rzeki Moszczanki. Jest jedną z najmniejszych gmin województwa małopolskiego. Sporo tu wąskich dolin, potoków, głębokich jarów. Należy do Powiatu Gorlickiego, do Krakowa jest stąd 125 km, do Nowego Sącza 46 km i kilkanaście kilometrów do Gorlic.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy wynosi 37,6 km2 i zamieszkuje ją blisko 5 000 mieszkańców. W jej skład wchodzą dwie wsie: Moszczenica i Staszkówka.

Historia

Wieś Moszczenica, siedziba gminy, została założona w czasach Kazimierza Wielkiego przez Jana Herberta w 1348 roku. Lokowana była na prawie magdeburskim i w całości była własnością królewską. Moszczenica wraz z sąsiadującą Staszkówką przechodziła w swej bogatej historii wzloty i upadki. Nieobce były jej panujące w dawnych wiekach zarazy i klęski. W XVIII wieku tutejsi chłopi brali udział w powstaniach przeciwko pańszczyźnie i wysokim podatkom. Ciężko też doświadczyła te tereny I Wojna Światowa. To tu 2 i 3 maja 1915 roku przebiegał front bitwy między armią rosyjską, a armią austro - węgierską. W Staszkówce podczas I Wojny Światowej spłonął drewniany kościół z XV wieku wraz ze słynnym obrazem Matki Boskiej Staszkowskiej. Zniszczona też została wieś. Podczas II Wojny Światowej tereny te objęte były również działaniami wojennymi. Tutejsza ludność brała udział w działaniach zbrojnych przeciwko okupantowi. tu rozwijał się ruch oporu, aktywnie działały Bataliony Chłopskie i Armia Krajowa. Po wojnie następował systematyczny rozwój wsi.

Zabytki

Moszczenica: - Drewniana kapliczka z połowy XVII wieku, stojąca na cmentarzu w Moszczenicy. - Spichlerz plebański z połowy XIX wieku, znajdujący się przy plebani nieopodal cmentarza.
 - Kościół parafialny klasycystyczno - neogotycki z 1820 roku. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z XVII wieku. W kościele tym, znajdował się obraz Matki Bożej Szkaplerznej Łaskami Słynący (obecnie przeniesiony do nowego kościoła).
- Kościół parafialny p. w. Matki Bożej Szkaplerznej z 1996 roku z klasycystyczna plebanią z przełomu XVIII - XIX wieku.
- Cmentarz z I Wojny Światowej nr 124 według projektu Hansa Mayera w miejscu walk o Las Kamieniec.

Staszkówka: - Kościół parafialny wybudowany w latach 1928 - 2930 z kopią słynnego obrazu Matki Bożej Staszkowskiej.
- Kamienna figura św. Wojciecha ustawiona w miejscu, gdzie przeszło 1000 lat temu chrzcił i nauczał św. Wojciech.
- Studzienka z cudowną wodą leczącą wiele chorób - znajdująca się obok figury św. Wojciecha.
- Cmentarze z I Wojny Światowej nr 116, 117 (przy drodze do Ciężkowic), 118 (na wgórzu Mentlówka), 119 (przy drodze do Łużnej) 

 

Więcej na: www.gminamoszczenica.eu

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg

 
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl