Facebook
23 listopada 2020 23:39
Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Bobowa
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.02.2014. Drukuj Powiadom Znajomego

W zachodniej części powiatu, nad rzeką Białą rozłożone jest malowniczo urocze miasteczko – Bobowa. Miejscowość słynie z ciekawych zabytków, a także z koronczarstwa, którego tradycje sięgają połowy XIX wieku. W 1899 roku powstała tu nawet Krajowa Szkoła Koronkarska. Corocznie w październiku w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej ściągający artystów oraz miłośników tego rzemiosła z całej Europy.
Bobowa jest miejscowością bardzo starą, istniała już w I poł. XIV wieku. Jej pierwszymi znanymi właścicielami byli Gryfici. Jeden z rodu, Zygmunt Gryfita Bobowski, dowodził chorągwią w bitwie pod Grunwaldem. Dzięki przywilejom w XV i XVI wieku miasto stało się znaczącym ośrodkiem rzemiosła i handlu, było również stolicą dekanatu. W czasie reformacji silnie rozwinął się tu ruch ariański, a miejscowa świątynia została zamieniona na zbór.
W 1732 roku do Bobowej zostali sprowadzeni Żydzi w celu ożywienia handlu. Społeczność ta z czasem stała się bardzo liczna, tak że przed II wojną światową  stanowiła prawie połowę ludności miasta. Pod koniec XIX wieku w Bobowej zamieszkał Salomon ben Natan Halberstam – za jego to sprawą miasto stało się ważnym ośrodkiem chasydyzmu w Polsce. Dziś do grobu cadyka na bobowskim kirkucie przybywają liczne rzesze pielgrzymów.
Inną znaną postacią związaną z Bobową jest gen. Bolesław Wieniawa Długoszowski, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego. Rodzina Długoszowskich sprowadziła się tutaj w 1887 roku i zamieszkiwała w dworze do 1945 roku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grobowiec rodziny.
W 1889 roku miasto zostało doszczętnie zniszczone przez pożar, w wyniku którego spłonęło prawie 300 domów, w tym zabytkowa zabudowa podcieniowa przy rynku.
Bobowa straciła prawa miejskie w 1934 roku, odzyskała je ponownie 1 stycznia 2009 roku.
Miasto słynie z pięknych i starych zabytków. Turystów urzeka przede wszystkim gotycki kościół pw. św. Zofii wzniesiony w XV wieku. Mała, jednonawowa świątynia składająca się z nawy i prezbiterium zbudowana jest z kamienia. Nakrywa ją gontowy dach z wysmukłą wieżyczką sygnaturkową. Z detali architektonicznych uwagę zwracają gotyckie portale, szczególnie zachodni z charakterystycznym schodkowaniem. Obok niego w mur wtopiona jest czara gotyckiej chrzcielnicy. W kościele zachowały się fragmenty średniowiecznej polichromii. Najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki obraz św. Zofii z córkami umieszczony w ołtarzu głównym. Obok świątyni znajduje się gotycka dzwonnica nadbudowana w wieku XIX.
Jeszcze starszym zabytkiem jest kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych datowany na przełom XIV/XV wieku. Niestety, w wyniku późniejszych przeróbek oraz pożaru w 1889 roku świątynia zatraciła pierwotny charakter. Z gotyckich elementów zachowało się krzyżowo-żebrowe sklepienie w prezbiterium oraz zachodni ostrołukowy portal. Ołtarz główny neogotycki, ołtarze boczne neobarokowe z XX wieku. W kaplicy ołtarz z XVIII wieku, w nim obraz MB Bolesnej. Na ścianie prezbiterium obraz Ukrzyżowanie Jacka Malczewskiego. Reszta wyposażenia – ambona, ławy, konfesjonały, chrzcielnica z XVIII-XX wieku.
Ciekawym zabytkiem jest drewniano-murowana synagoga, której początki sięgają połowy XVIII wieku. Po II wojnie światowej użytkowana była przez Zespół Szkół Zawodowych. Remont obiektu i przywrócenie mu dawnych funkcji rozpoczął się w l. 90. XX wieku. Uroczystej rekonsekracji dokonano 1 lipca 2003 roku. Synagoga jest dostępna dla zwiedzających. We wnętrzu szczególnie pięknie prezentuje się bogata dekoracja obudowy szafy ołtarzowej.
W Bobowej warto także zobaczyć dwór, w którym mieszkali Długoszowscy, cmentarz żydowski na wzgórzu nad miastem, kapliczkę z figurą św. Floriana z XVIII/XIX wieku na rynku.

 

1.
tn_dwór w jeżowie.jpg
2.
tn_img_3403.jpg
3.
tn_img_3405.jpg
4.
tn_img_3408.jpg
5.
tn_kościół wszystkich Świętych.jpg
6.
tn_pomnik przyrody przy dworku w jezowie.jpg
7.
tn_synagoga 2.jpg
8.
tn_synagoga.jpg
9.
tn_zabytkowa studnia przy dworku w jeżowie.jpg

 
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl