Facebook
23 listopada 2020 22:42
Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Beskidzkie szlaki
Redaktor: Ewa Żarnowska    11.02.2014. Drukuj Powiadom Znajomego

Powiat gorlicki położony jest w dużej części na obszarach górskich i z racji tego wycieczki górskie są główną formą uprawiania turystyki na tym terenie. Niezbyt wysokie, zazwyczaj łagodne, zalesione szczyty, długie doliny z malowniczymi miejscowościami, kwieciste polany, rozległość panoram decyduje o tym, że corocznie wypoczywają tu tysiące turystów. Cały teren nadaje się znakomicie zarówno do wycieczek pieszych, rowerowych, jak i coraz modniejszych ostatnio wypraw w końskim siodle.

Na terenie powiatu wytyczonych jest ponad 300 km szlaków pieszych różnej długości i trudności. Do najczęściej odwiedzanych szczytów należy najwyższe wzniesienie Beskidu Niskiego Lackowa (997 m), Magura Małastowska, Jaworzyna Konieczniańska, Kozie Żebro, Rotunda, Magura Wątkowska, Maślana Góra. Wielu turystów odwiedza urokliwe miejscowości – Bartne, Nowicę, Gładyszów, Zdynię czy Wysową-Zdrój. Przemierzając szlaki Beskidu Niskiego, turysta napotyka co krok obiekty związane z historią – skryte w leśnej gęstwinie cmentarze wojskowe z I wojny światowej, urokliwe, pochylone przydrożne krzyże i kapliczki, opuszczone łemkowskie wsie, drewniane cerkiewki przycupnięte wśród starych drzew, okopy konfederatów barskich. Po trudzie górskiej wyprawy można wypocząć w schronisku PTTK na Magurze Małastowskiej czy w bacówce PTTK w Bartnem.

Liczne krótkie ścieżki spacerowe o charakterze przyrodniczym i edukacyjnym, zazwyczaj oznakowane i prowadzące przez tereny leśne, mają tablice informacyjne oraz miejsca, gdzie można wypocząć. Do najpopularniejszych należy ścieżka „Dolina Łopacińskiego” w Wysowej-Zdroju, „Leśne Wzgórze” w Sękowej,  ścieżki w Bartnem do kamieniołomu w Maguryczu Wielkim oraz do rezerwatu Kornuty. Podobne ścieżki wyznaczono w Moszczenicy i Staszkówce.

Powiat gorlicki jest również atrakcyjny dla amatorów wycieczek rowerowych. Tej formie wypoczynku sprzyjają liczne drogi szutrowe czy leśne dukty. Trasy wycieczek można właściwie dobierać dowolnie, przez najciekawsze miejsca przebiega jednak kilka znakowanych szlaków rowerowych. Są to głównie odcinki Karpackiego Szlaku Rowerowego podzielonego na różne trasy, np. z Biecza przez Gorlice, Bystrą, Szalową przebiega Królewski Szlak Rowerowy prowadzący dalej do Nowego Sącza. Z kolei Transgraniczny Szlak Rowerowy wiedzie od Muszyny przez Tylicz, Izby, Uście Gorlickie, Gładyszów i Krzywą do Czarnego. Wielokulturowy Szlak Rowerowy biegnie z Blechnarki przez Wysową-Zdrój, Hańczową, Brunary i Grybów do Bobowej. Winny Szlak Rowerowy zaczyna się w Koniecznej i na terenie powiatu prowadzi przez Wołowiec, Bartne, Sękową, Libuszę, Biecz, Rożnowice, Moszczenicę, Łużną i Bobową. Na rowerze można również poznać najciekawsze miejsca związane z przemysłem naftowym. Oprowadza po nich Rowerowy Szlak Naftowy robiący pętlę z Gorlic przez Siary, Sękową, Wapienne, Lipinki, Libuszę i Kryg.

Przemierzając Beskid Niski, coraz częściej spotykamy turystów konnych. Wypoczynek w siodle staje się bardzo modny, umożliwiają go już różne ośrodki (m.in. stadnina „Połonina” w Hańczowej, stanica konna „Osława” w Wysowej-Zdroju, „Końska Dolina” w Izbach), gospodarstwa agroturystyczne, a przede wszystkim Stadnina Koni Huculskich „Gładyszow” w Regietowie – największy na świecie ośrodek hodowli tej rasy. Hucuły są bardzo przyjazne człowiekowi, cechują się wyjątkową cierpliwością i łagodnością, dlatego też chętnie wykorzystuje się je w hipoterapii. Są to zwierzęta bardzo silne i przystosowane do trudnych warunków bytowania. Obecnie stadnina liczy ok. 300 koni. Hucuły ze stadniny grały w wielu filmach, m.in. w Ogniem i Mieczem, Qvo Vadis, Stara baśń – kiedy słońce było bogiem, Szatan z VII klasy, 1920 bitwa warszawska. Stadnina w Regietowie oferuje naukę jazdy, przejażdżki oraz rajdy konne. Zimą dużą atrakcją są kuligi połączone z ogniskiem.

Przez powiat gorlicki przebiegają liczne szlaki tematyczne, m.in. bardzo popularny Szlak Architektury Drewnianej, Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy czy wytyczany obecnie Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

 

1.
tn_beskidzkie lasy.jpg
2.
tn_blechnarka.jpg
3.
tn_bystra.jpg
4.
tn_czarne.jpg
5.
tn_dragaszów.jpg
6.
tn_hucuły.jpg
7.
tn_kapliczki czarne.jpg
8.
tn_klimkówka.jpg
9.
tn_konie huculskie w regietowie.jpg
10.
tn_konieczna.jpg
11.
tn_maraton gorlice wysowa.jpg
12.
tn_na beskidzkich szlakach.jpg
13.
tn_radocyna baza.jpg
14.
tn_radocyna szlak.jpg
15.
tn_radocyna.jpg
16.
tn_ropa.jpg
17.
tn_schronisko na magurze małastowskiej.jpg
18.
tn_w stadninie w regietowie.jpg
19.
tn_wedrowcy czarne.jpg
20.
tn_wypas owiec w krzywej.jpg
21.
tn_Ścieżki rowerowe.jpg

 
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl