Facebook
18 września 2020 10:26
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Ruszył nabór w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych
Redaktor: Yvetta Walecka    01.08.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W związku z wejściem w życie projektu ustawy o Funduszu Przewozów Autobusowych, który zakłada przywracanie lokalnych połączeń autobusowych, w Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie w sprawie likwidacji białych plam transportowych na terenie naszego powiatu.

W trakcie spotkania omówiono ustawę, która reguluje utworzenie i funkcjonowanie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz zasady dofinansowania ze środków Funduszu realizacji zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z wyłączeniem przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej. Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Wicestarosta Stanisław Kaszyk, Wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz, Wójt Gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin oraz przedstawiciele miast Bobowa i Biecz oraz gmin Moszczenica, Uście Gorlickie, Szerzyny, Gorlice, Sękowa , Lipinki.Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że transport publiczny jest alternatywą dla samochodu, uważając jednocześnie że rozkład jazdy i sieć połączeń powinny być dostosowane do potrzeb pasażerów, a nie życie pasażerów dostosowane do rozkładu  jazdy.

O dofinansowanie będą mogły się ubiegać wszystkie samorządy, które zapewnią minimum 10% dofinansowania względem dopłaty z Funduszu i podpiszą umowę z operatorami. Dofinansowaniem będą objęte tylko nowe linie komunikacyjne czyli np. takie, które obejmą obszary wykluczenia komunikacyjnego. Wskazać w tym miejscu należy, że na dzień dzisiejszy Fundusz zapewnia dopłatę na poziomie 1 zł za 1 km, a cena za wozokilometr waha się w przedziale 7 zł.

Włodarze gmin, których przedstawiciele wzięli udział w roboczym spotkaniu, po zapoznaniu się z wytycznymi ustawy, jak i po głębokiej analizie białych plam w transporcie zbiorowym na terenie poszczególnych gmin, rozważą możliwość uruchomienia połączeń od nowego roku, po wcześniejszym zabezpieczeniu środków na ten cel w budżecie. Pierwszy termin składania wniosków do Wojewody upływa 12 sierpnia.

Fundusz Przewozów Autobusowych to ważny element rządowego programu wspierania samorządów w wychodzeniu z wykluczenia komunikacyjnego, obok projektu przywracania połączeń autobusowych. Dobre drogi to wygoda podróżowania, bezpieczeństwo i właściwy rozwój naszego regionu.  - mówi Wicestarosta Stanisław Kaszyk.Dzięki temu pomoc państwa na rzecz zarządców dróg powiatowych i gminnych będzie miała charakter ciągły – dodaje Wicestarosta.


1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg
4.
4.jpg


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl